Gondolatok a demokratikus szocializmusról

Felvizezett baloldal?

2016. január 22. 14:30 - aLEx

Szerintem inkább tablettás bor, azaz méreg!

 

 

Régen olvastam ilyen jó értékelést a baloldal helyzetéről, mint ami a napokban Hegyi Gyula tollából megjelent a NOL vélemény rovatában A felvizezett baloldal címmel. A cikk annyira jó, hogy tulajdonképpen nincs is mit hozzáfűzni. Néhány gondolatot azonban mégis hozzátennék, és meg fogjuk látni, hogy mégis megváltozik a kép.

Szerintem érdemben nem volt szakszervezeti mozgalom az „átkos szocializmus” időszakában sem Magyarországon, így nem is volt mit szétverni, mert ahhoz először meg kellett volna azt teremteni. A szakszervezet lényegében nem végzett más munkát, mint a szakszervezeti beutalók odaítélését. Egyéb feladata csak annyi volt, hogy asszisztáljon a párt irányító feladatainak ellátásához – országos szinten és az üzemi háromszögben egyaránt. Ami annyit jelent, hogy gyakorolhatta az egyetértési és a véleményezési jogát. A szakszervezet tekintélye a munkások között is ennek megfelelő volt – a béka segge alatti szinten.

Ha ebből a tényből indulunk ki, akkor máris kijelenthetjük, hogy a szakszervezeti mozgalomnak a rendszerváltás után eleve legkevesebb évtizedekre lett volna szüksége ahhoz, hogy megszervezze önmagát. De ha ez érintetlenül hagyta volna a pártelittel kollaboráns és összefonódott szakszervezeti vezető elitet, az milyen szakszervezet lett volna? Ez alapkérdés a szememben.

 

 

Munkásmozgalom Magyarországon 1956 után egyáltalán nem létezett, mert ha létezett volna, akkor azt a munkásságnak a párt nomenklatúrával szemben kellett volna megvívnia! Mindezeket jól az agyunkba kell, hogy véssük, mielőtt a kérdést egyáltalán nekiállunk megvitatni.

A szerzőnek vannak nagyon őszinte mondatai, amelyekkel kivívta a tiszteletemet, ezeket rendre idézni fogom. Ami éppen ide kívánkozik, az így szól: „A klasszikus marxista képzettségű, illetve az 1948 előtti munkásmozgalomban felnőtt nemzedék lassan elhullik, a Kádár-korszak egykori fiatal generációja pedig jobb esetben rózsaszín liberálisba fordult át. Az új nemzedék erős politikai párt, valódi szakszervezetek és összetartó ideológiai alap híján maga rakosgatja össze a saját „baloldaliságát". Amibe jut valami szociális érzékenység, feminizmus, együttérzés a cigányokkal, menekültekkel, hajléktalanokkal és némi környezetvédő attitűd.”

Ez a meghatározás meglehetősen pontos, de nem teljes. Itt most olyan gondolatokat kezdek el kifejteni, amelyek teljes joggal vitathatók, lévén `56 tanulságai a mai napig nem lettek kiértékelve. Megint csak abból kell kiindulnunk, hogy a marxista ideológia már évtizedekkel korábban – a Rákosi-korszakban – elkezdte magát leértékelni, szépen kiüresedett, és dogmává merevedett! Az 1956-os megtorlások során világossá vált, hogy a proletárdiktatúra nem a munkásosztály hatalmát valósítja meg, hanem a párt diktatúráját jelenti a nép felett. Ennek megfelelően a dogmatikus marxisták a néptől – a dolgozó osztálytól – elidegenedett réteggé váltak. Magán a párton belül is frakciók alakultak ki, amelyek egymással vívtak hatalmi harcot. Csak a két lényeges frakciót említem, a sztálinista frakciót és a reformkommunistákat.

Nos, a jobb esetben rózsaszín liberálisban átforduló réteg a reformkommunistákat jelenti, hozzájuk sorolva azokat is, akik önmagukat szociáldemokrataként határozzák meg, ezt fontos leszögezni. A sztálinisták pedig az MSZMP kettészakadása után a Thürmer-féle Munkáspártba tömörültek. Az előbbiek a liberálisok és kvázi-liberálisok, mert a liberalizmus vezető szerepét elfogadják, és kapitalizmus-igenlő politikát folytatnak, az utóbbiak pedig megragadtak a dogmatikus marxizmusnál. Bármelyik politikai szereplőt nézzük is, akár a reformkommunistákat, akár a dogmatikus marxistákat, a baloldaliságát minkét félnek újra meg kellett volna fogalmaznia! A reformkommunistáknak azért, mert elárulták korábbi elveiket, és szembe köpték önmagukat, a dogmatikus marxistáknak pedig azért, mert a szocializmus bukását nem voltak képes megakadályozni, nekik ebben kellett volna a saját felelősségüket vizsgálni! Bárhogy is nézzük, ez is évtizedekre való feladat.

Magam is azok közé tartozom, akik „nyíltan vallják, hogy előbb a meglevő baloldali párto(ka)t kell szétrombolni ahhoz, hogy a helyükön új baloldal szülessen”. Nem értek egyet az érvvel, hogy a szervezett baloldal felépítése a semmiből mindenütt több évtizedet vett igénybe. A rendszerváltás óta több mint negyed század telt el, ennek az időnek bőven elegendőnek kellett volna lennie ahhoz, hogy az új baloldal létrejöjjön – ha a baloldaliság fogalmát hazaáruló pártok nem sajátították volna ki, és nem akadályozták volna meg minden lehetséges eszközzel azt. De tudja ezt a szerző is, amikor zárójelben leírja, hogy akkor is több évtizedre van szükség, ha „maga az MSZP számolja fel baloldali hagyományait”. Ez már régen befejezett tény!

A rendszerváltásról és a vele együtt végbement rablóprivatizációról ki kell jelentenünk, hogy az hazaárulás volt, és a magyar nép kirablását valósította meg. A rendszerváltó elit felelőssége ebben egyetemleges, akár jobboldalinak, akár baloldalinak nevezi önmagát. A magánvéleményem ebben a kérdésben nagyon határozott: ez bűncselekmény volt! A legkevesebb, amit mondhatok, hogy senkit nem tartok baloldalinak, aki ebben a hazaárulásban bármilyen szerepet vállalt. Egyértelműen ebbe a körbe sorolom a reformkommunistákat és a belőlük létrejött szocialista pártot. Ide sorolom a szociáldemokrata pártokat is. Hiszen a rendszerváltás tekintetében ők, együtt voltak a párt soraiba beépült ötödik hadoszlop!

 

 

Következzen ismét egy őszinte idézet a szerzőtől, amivel kivívta a tiszteletemet! „A rendszerváltozás óta eltelt negyedszázad bebizonyította, hogy a kapitalizmus Nyugatról importált formája nem felel meg a magyar társadalomnak.” Ehhez nincs is mit hozzáfűznöm, annyira igaznak tartom. Rögtön utána következik egy másik mondat, ami csak részben igaz, ezért helyesbítenem kell! „A magyar baloldal összeomlásának alapvető oka az, hogy a baloldali jelszavakkal szélhámoskodó Fidesszel és a Jobbikkal szemben az emberek a kapitalizmus, a nyugati tőke kiszolgálásával azonosítják.” Nemcsak a Fidesz és a Jobbik szélhámoskodik baloldali jelszavakkal, hanem alapvető szélhámosság a baloldaliság kisajátítása a szocialisták által! Az meg pláne szélhámosság, hogy liberálisok merészelik magukat baloldalinak titulálni, amikor a liberalizmus definíciószerűen jobboldali nézet. Ráadásul a mai kor liberalizmusa már régen nem „liberális”, hanem neokonzervatív politikai irányvonal!

A magyarországi álságos baloldalt nem véletlenül azonosítja a választópolgár „a kapitalizmus, a nyugati tőke kiszolgálásával”, mert bár a jobboldal is a kapitalizmussal azonosul, de az „álbal” ennél még tovább megy: az egypólusú világrendben globális hegemóniára törekvő Egyesült Államok neokonzervatív politikájának a kollaboránsa. A szavak jelentését is érteni kell ahhoz, hogy ebben a tekintetben a különbséget lássuk! Ebben az értelemben pedig még a nemzeti jobboldal is progresszívebb (tehát baloldalibb), mert a nemzeti eszme önmagában pozitív értéket képvisel a neokonzervatív globalizmussal szemben, lévén ez utóbbi számunkra a félgyarmati sorsot jelenti. Ebben a szereposztásban a magyarországi „álbal” már nem is egyszerűen labanc (idegenszívű hazaáruló), nem pusztán rabszolgahajcsár, hanem egyenesen a kápó feladatát vállalta magára. Mert közben a magyar nép már rég meg kellett, hogy kezdje a menetét a Taigetoszra. Innen lehet kezdeni újra gondolni a dolgokat.

 

 

Ha az „álbal” valóban baloldali szeretett volna lenni, akkor már `89-ben elkezdte volna újra fogalmazni a saját arculatát és a filozófiáját a demokratikus szocializmusról, de ezt nem tette meg. Hiába írja a szerző, hogy „az MSZP kormányzati politikája szociálisabb volt, mint az ideológiája”, mert a magyar társadalom jelentős része ezt lecsúszásként és visszafordíthatatlan szegénységbe süllyedésként élte meg. Nem látok semmilyen ellentmondást az ideológia és a szociális politika között, sőt nagyon is következetes megfelelést tapasztalok.

A demokratikus szocializmusról való elmélkedést a kommunisták úgyszintén megkezdhették volna a rendszerváltáskor, vagyis a szocialistákkal együtt eljuthattak volna ugyanahhoz az eredményhez – az egyik jobbról, a másik balról. Már régen meg lehetne a lehetősége annak az együttműködésnek, amely a jobboldalt leváltani képes volna, csakhogy egyik sem értette a saját szerepét és felelősségét a jövő alakításában.

De hogyan is érthette volna? Nem kell elhinni mindent, amit a szocialisták mondanak! A cél eleve a kapitalizmus restaurációja volt, a többi csak szélhámos duma volt már akkor is a választópolgárok megtévesztésére. Meg akarták akadályozni a lehetőségét is annak, hogy szocializmus vívmányai közül bármit is megőrizzünk! Ennek a célnak rendeltek alá mindent! Ennek érdekében nevezték ki magukat (meg a liberálisokat) baloldalnak. A dogmatikus marxisták pedig az elérhető maximális célként önmaguk személyének a túlélését tűzték ki feladatul, de fütyültek ők is arra a felelősségre, ami a marxizmus újraélesztését kellett volna, hogy jelentse. Thürmer Gyula is szimpla megélhetési politikussá süllyedt.

 

 

Ez kérem nem felvizezett baloldal. Még csak nem is híg fröccs, hanem tablettás bor! Méreg! Jó ez a magyarnak, csak ártson! Másra úgysem futja. És ha tetszik, ha nem, nincs más lehetőségünk, mint végleg leszámolni ezzel az álságos baloldallal, mert csak állítja magát baloldalinak, de nem az. És minél később eszmélünk, annál később lesz igazi baloldal is.

De a „civil” baloldaliaknak sem kell ám bedőlni! Én naponta olvasom az önmagát baloldaliként aposztrofáló liberálisok cikkeit. Félő, hogy miután a politikai palettáról önmagukat már kiirtották, így akarnak visszasomfordálni közénk. Ők már nem tudnak hova tartozni, ezért nevezik magukat „civileknek”. De mondani bármit lehet. Én meg azt mondom: ne azt nézd, hogy önmagáról mit mond, hanem nézd meg a programját! Ennek a sok civilnek én még nem láttam a programját.

 

 

17 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://demokratikus-szocializmus.blog.hu/api/trackback/id/tr888301976

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

BircaHang Média · http://bircahang.org 2016.01.22. 16:00:35

Igen, ez a cikk nekem is tetszett. Hegyi mindig eléggé antiliberális volt a ballib oldalon belül.

aLEx 2016.01.22. 21:19:44

@BircaHang Média:

Az volt a különös ebben a hozzászólásodban, hogy az e-mail értesítőt megkaptam, de a blogban a komment nagyon sokáig nem jelent meg. Órákat késett! Hogy lehet ez?

BircaHang Média · http://bircahang.org 2016.01.23. 08:36:40

@aLEx:

Néha megbokrosodik a blog.hu rendszere.

Normál esetben ez csak a következő esetben lehet:
- a moderátor (azaz te) törlöd a hozzászólást,
- majd ismét visszaengeded.

Néha ez megtörténhet véletlenül is, nálam is megesett, hogy hozzászólást véletlenül moderáltam, ugyanis az email üzenetben két link is van, s az egyik a moderálás - egyszerűen könnyű véletlenül rákattintani.

aLEx 2016.01.23. 09:03:19

@aLEx:

Nekem is ez volt a gyanúm, ellenőriztem is a moderált hozzászólások között. De ott nem volt. A nyilvántartás szerint az aktívak között kellett volna lennie. De ott sem volt. Tehát mivel nem volt moderálva, ezért visszaengedni sem lehetett.
Utólag úgy gondolom, hogy egyszerű késedelemről volt szó.

Szakács Miklós 2016.01.29. 05:41:38

Persze, nem egy igazság van semmiben, ebben a témában sem. Ki, hogy és mit élt meg? A tények azok viszont makacs dolgok. Írom ezt, a magyar szakszervezetekről írt véleményedre, és nem azért teszem, hogy bárkit is bármit is megvédjek, főleg nem a magyarázkodás kedvéért.
Gáspár Sándor nevével fémjelzett SZOT valóban egy egységes szakszervezet képét mutatta, amelynek elnöke része volt a hatalomnak, a hatalom legfőbb döntéshozó szervének a KB-nek, sőt személyében az ettől szűkebb PB-nek is. Természetesen ennek voltak hátrányai, de előnyei is. Akkoriban ez téma is volt, hogy egy kvázi munkáshatalomban, milyen szerepe is legyen a szakszervezeteknek, sztrájk, vagy nem sztrájk?(stb) Tény kérdés, hogy a szakszervezeteknek kiterjesztet jogaik voltak, alsóbb és felsőbb szinteken egyaránt, hogy ezzel hogy éltek az is lehetne egy vitatéma. DE ma már, a munkásmozgalom, a baloldaliság szempontjából nem ez a lényeg.
Az is ténykérdés, hogy a gyárainkat szétrabló társaságnak, egyik legfontosabb politikai döntése volt az addig befolyásos, erős szakszervezetek, a szakszervezeti pluralizmusra hivatkozva, anyagi és jogi szétzilálása, ellehetetlenítse. Akkor és talán most is fennen hirdették és ezzel csalogatták a befektetőket „Magyarország szakszervezet mentes övezet” Magyarországban más sem csábító a tőke számára, mint a kontroll nélküli szabad rablás, az alacsony munkabérek, a kormány meg le-le csipeget ebből a busás haszonból. Szóval e hármas osztozkodásból a leggyengébb pont, a magyar munkavállaló.
Szóval, én inkább azt írom, hogy anno a szakszervezetek egyáltalán nem „csak beutaló osztók” voltak, hanem nagyon is részesei a hatalomnak, komoly anyagi, szellemi és jogi potenciákkal.
Inkább a mai helyzetről írható le az, hogy a mai szakszervezetek minden lehetőségüket elvesztették, arra, hogy érdemben képviseljék a munkavállalókat. Ez a magyar baloldal komoly problémája is, mert munkásmozgalom, szociáldemokrácia elképzelhetetlen jól működő szakszervezetek nélkül.

aLEx 2016.01.29. 09:37:44

@Szakács Miklós:

A véleményeddel egyetértek, legfőképpen az utolsó bekezdéssel. Nagyon nagy veszteség, hogy nincs szakszervezeti mozgalom. Az átkos szocializmusra vonatkozó elemzésemhez tartozik azonban, hogy én hibának ítélem meg, ahogy a szocializmus a pártirányítás alá bedarálta a szakszervezeteket, ezáltal a szakszervezetek a dolgozók elidegenedésének részévé váltak. Így a felelősségben is osztoznak a párttal a szocializmus bukásáért.

Ha jól belegondolunk, én nem is annyira az önálló szakszervezeti mozgalom hiányát hánytorgatom fel, mint azt, hogy a munkásságnak nem lehetett önálló politikai véleménye. Ez a leginkább az 1956-os eseményeken volt lemérhető, amikor is országos sztrájk volt, de a Kádár-kormány ezt is elnyomta, és a véres megtorlásnak ez is része lett. És miért? Mert a párt a vele szemben való fellépést szocializmus ellenes tevékenységként értékelte. Ez hiba volt. Ekkor veszítette el a szocialista társadalmi rendszer a lehetőségét a megújulásra, hogy emberarcú társadalmat építhessünk.

Ekkor veszítettük el azt a lehetőséget is, hogy felszámoljuk a bérmunkás viszonyulást, és döntő lépést tegyünk az emberi tudás felszabadítása és a társadalmi termelésbe való integrálása terén. Ennek az lett volna a feltétele, hogy a dolgozókat a tulajdonosi jogaiba emeljék. Ez nem történt meg, és ennek az oka a kommunista vezetők pitiánersége és szűklátókörűsége volt. Ebből a szemszögből teljesen másképp néz ki Kádár János szerepe a konszolidációban. A szocializmus itt vesztette el a lehetőséget, hogy eredményesen fölvegye a versenyt a kapitalizmussal. Tulajdonképpen a szocialista társadalmi rend bukása 56-ttal vette kezdetét, 89-ben csak beteljesült.

Ma pedig ott tartunk, ha változást akarunk, akkor az egész munkásmozgalom szervezését kezdhetjük újra, méghozzá a nulláról. A rendszerváltásnak célja volt a munkásmozgalom teljes szétverése, és az tökéletesen meg is valósult.

aLEx 2016.01.29. 09:51:20

@Szakács Miklós:

"Ez a magyar baloldal komoly problémája is, mert munkásmozgalom, szociáldemokrácia elképzelhetetlen jól működő szakszervezetek nélkül."
Azon gondolkodom, hogy nekünk minden téren le kell vonni a tanulságokat és következtetéseket. Tulajdonképpen a szociáldemokrácia is megbukott, meg a kommunista mozgalom is. A marxizmus is teljes megújulásra szorul.

A kommunista mozgalom legnagyobb bűne az eszmével való visszaélés, a sztálinizmus. A szociáldemokrácia bűne pedig a kollaboráns (áruló) magatartás. Ez is csak addig működött, amíg létezett egyáltalán szocialista világrend. Abban a pillanatban, hogy összeomlott a szocialista tábor, a szociáldemokráciát is kiseperték a tőkések a hatalomból. Többet nem volt rá szükség. Így vált a globális kapitalizmus általánossá a világon. A liberális (valójában neokonzervatív) nagytőkének már nincs szüksége semmilyen kollaboráns eszmei irányzatra.

Ebből kiindulva határozható meg a feladat. A szociáldemokráciának közelítenie kell a kommunistákhoz, a közös gyökerekhez! A kommunistáknak meg a szociáldemokratákhoz kell közelíteniük! Az új-baloldalt a közös gyökereken kell felépíteni, eszmeileg megtisztult alapokon!

Szakács Miklós 2016.01.29. 21:11:23

@aLEx:
A közelmúltunk elfogulatlan, tényszerű feltárása fontos lenne, beleértve ebben ötvenhatot, és nyolcvankilencet is. A szennyes elég piszkos, de elkerülhetetlen kezdeni valamit vele, mert itt bűzlik az orrunk alatt. Arról nem is beszélve, hogy a takargatása lehetőséget nyújt ellenségeinknek arra, hogy össze-vissza hazudozzanak róla.
Nehéz pármondatban ezekről a sorsfordulókról írni, de ha összegzést akarok írni, sem 56, sem 89 tőlünk magyaroktól függetlenül dőlt el, nekünk csak statisztaszerep jutott, a nagyhatalmak lezsíroztak mindent előre. Mindjárt hozzátéve, hogy egy szóval sem állítva azt, hogy tőlünk függetlenül történtek a dolgok, amit ellehetett rontani, azt mi mind elrontottuk. Talán Kádár lavírozott a legjobban az államszocializmussá torzult szovjet blokkban, utódai nem tanultak tőle egy fikarcnyi emberséget sem, el kótyavetyélték az ország vagyonát, csak a sajátzsebüket tömték, saját karrierjüket egyengették. (tisztelet a kevés kivételnek)
Ma a valódi kérdés az, hogy mit kellene tennünk? Ezt feszegeti Hegyi Gyula, Te is, és még sokan mások is. Szerintem, a járható út, kettős és párhuzamosan kellene járni. Van egy sürgető azonnali összefogást igénylő feladat: ennek a félfasiszta, vagy tán egész(?) párt és kormány eltakarítása,amely nemzetei összefogást igénylő kemény feladat, és vele párhuzamosan, mellette, egy baloldali egységfront létrehozása, amelyben az MSZP csak egy lehetne, ha egyáltalán részt kívánna venni benne. Nagy kérdés ezzel az is, hogy miért nem tették eddig és miért nem teszik a baloldali mini pártok, vajon miben bíznak, valamilyen csodában? Szóval a labda náluk pattog, nem nálunk, mi legfeljebb csak létre tudnánk hozni az X. mini pártot…

aLEx 2016.01.29. 21:46:35

@Szakács Miklós:

Ezzel a hozzászólásoddal lényegében egyetértek. A geopolitikai viszonyok döntötték el az 1956-os eseményeket és a rendszerváltást egyaránt. De nem tudhatjuk, hogy jobb kimenetele nem lehetett-e a dolgoknak, mert meg sem próbáltuk.

Fontos megállapításnak tartom, hogy nekünk elsősorban a jövőre nézve kell a következtetéseket levonnunk! A kérdés az, hogy mit kellene tennünk! A legelső, hogy neki kell állni a történelmi múltat, az egész XX. századot, és legfőképpen a felszabadulás utáni időszakot újraelemezni, beleértve `56 és `89 tanulságait is. Nekem meggyőződésem, hogy ennek az elemzésnek az eredménye közvetlenül meg fogja mutatni, hogy mit kell tennünk.

Meggyőződésem, hogy a szocialista/kommunista eszme nem bukott meg, csak átmenetileg szenvedett vereséget. És nézetem szerint van esély visszahozni azt, ami látszólag elveszett, csak jobban kell csinálni. Hogy hogyan? Erről szól az egész blogom. Akkor van esélyünk jobban csinálni, ha a polgári demokráciát és az államszocializmus rendszerét egyszerre tudjuk meghaladni úgy, hogy amit létrehozunk, az mind a két rendszernél különb, azaz magasabb minőségű lesz. Akkor találunk hozzá társadalmi támogatást. Ennek az új rendszernek egyszerre kell tehát demokratikusnak és szocializmusnak lennie. Ezért neveztem el ezt a blogot demokratikus szocializmus blognak. Ebben a blogban minden írásom erről szól.

Nagyon örülök a hozzászólásaidnak, az előzőnek is, meg ennek is. Örömmel látom, hogy téged komolyan foglalkoztat ez a gondolat. Köszönöm a látogatásodat!

És ha érdekel, javasolnám a blogban publikált cikkeimet elolvasásra. Bízom benne, hogy találkozunk még a későbbiekben.

aLEx 2016.01.29. 21:51:48

@Szakács Miklós:

Ezen kívül vannak még írásaim, amelyeket még nem tudtam átmenteni a most megszűnő NolBlogról erre a blogfelületre, de fel fogom tenni azokat is, csak időbe telik.

Szakács Miklós 2016.01.30. 06:35:37

@aLEx:
Egyetértek veled. Érdekes, mennyien tudjuk, értjük, hogy mi lenne a teendő, és mégis döcögősen megy a dolog, mert soha nem jön össze a kettő: ha víz van vödör nincs, ha vödör van víz nincs.
( Énalólam is két online ujjág ugrott ki, a Virtus, ahol Fagi néven publikáltam,megszűnt, majd én is írtam egy-két cikket az NolBlogba, aztán elment a kedven tőlük. Érdekes ugye?

aLEx 2016.01.30. 11:39:47

@Szakács Miklós:

Nem olyan egyszerű dolog ez. A radikális baloldalnak (a kommunistáknak) is megvan a saját szemétdombja, ahol ugyanúgy folyik a rivalizálás a kakasok között. Tekintélyféltés, hatalomféltés jellemzi ezt a szemétdombot is. Nagyon komoly kérdés, hogy a kommunistáknak is megvan a saját konzervativizmusuk. Ez nem más, mint a dogmatikus marxizmus-leninizmus. Próbálj csak megszólalni, azonnal rád sütik az ellenforradalmár, a fasiszta, vagy a náci stigmát.

A radikális baloldali blogteret jelenleg uralják a dogmatikus marxisták, élükön az ilyen-olyan marxista tanszékek semmire sem képes professzorai + az olyasféle emberek, akiket a sztálinista személyiségvonások jellemzik. Megvan bennük az agresszivitás ahhoz, hogy megakadályozzanak bármiféle változást. Ők nem hajlandók azzal megbékélni, hogy a kommunista mozgalom hibáival és bűneivel szembenézzünk.

Ezzel a jelenséggel vagy képesek vagyunk fölvenni a harcot, vagy kénytelenek vagyunk megvárni, amíg egyszerűen kihalnak ezek az emberek. Őszintén fogalmazok. Ezzel a ténnyel nekünk szembe kell nézni! Az elmúlt negyed századra ezek az emberek alapvetően ráerőltették a saját felfogásukat. Alapvetően ez az oka annak, hogy a marxizmus nem volt képes megújulni. Ezért tart a radikális baloldal ott, ahol tart: sehol.

Mi pedig lassacskán fel kell tegyük magunknak a kérdést, hogy tűrjük ezt? Mert a radikális baloldalt, a munkásmozgalmat a kihalás fenyegeti, ha nem ébredünk sürgősen! Már ezzel a veszéllyel kell szembenéznünk! Hiába volt elődeink minden küzdelme, a pusztulás fenyeget bennünket!

Van ám erről is blogom, de nem mentettem át a NolBlogról semmit: radikalis-albal.blog.hu/
Van blogom a radikális baloldali trollokkal folytatott vitáimról is: blogvitak.blog.hu/
de nagyon szeretném, ha nem ilyesmivel kellene foglalkozni, hanem foglalkozhatnék a marxizmus elméleti kérdéseivel, amibe sajnos eléggé belefáradtam (van olyan írásom, aminek még a formázását sem fejeztem be). Ez a blogom itt található: another-brick.blog.hu/

aLEx 2016.01.30. 11:59:42

@Szakács Miklós:

Sajnos én azt látom, hogy a kommunista mozgalmat tönkreteszi a demokratikus centralizmus elve, ami alapján gyarló és nagyon pitiáner emberi érdekek nyomják rá az bélyegüket a lassacskán marginalizálódó kommunista pártok működésére. Egy csomó írásommal körbejártam szinte az összes radikális baloldali portált. Hát mit mondjak? Sehol sem fogadták az írásaimat osztatlan örömmel. A sztálinisták nekem estek és ízekre szedtek. Nem nyugodtak addig, amíg el nem üldöztek, mert felkavartam a posvány megszokott nyugalmát. Ez van, ezek a jelenlegi tények.

A dolog nemhogy döcögősen megy, hanem sehogy nem megy. Túl szépen fogalmaztál. Arra kezdek rájönni, hogy az emberi gyarlóságok miatt a radikális baloldal sem különb, mint az álságos polgári baloldal és benne a liberálisok.

Ha azt szeretnénk, hogy legyen újra valódi baloldal, akkor újra kell kezdenünk a radikális baloldal, a kommunista munkásmozgalom szervezését is - a nulláról. Ez a konklúzió. Nagy munka vár reánk!

Szakács Miklós 2016.02.01. 07:01:00

Igen, sajnos minden úgy van ahogyan írod. Újra kell kezdenünk, de kikkel? Látod az érdeklődés, szinte zéró, vagy nem szólnak meg, vagy egyszerűen nem is olvasnak. Ez miatt írok egyre kevesebbet én is....

aLEx 2016.02.01. 08:46:19

@Szakács Miklós:

"Újra kell kezdenünk, de kikkel? Látod az érdeklődés, szinte zéró, vagy nem szólnak meg, vagy egyszerűen nem is olvasnak."

Azokkal, akikkel lehet. Minél több szimpatizánst meg kell győznünk! Nem szabad feladni!

A legszörnyűbbet még nem mondtam. Végigjártam szinte az összes radikális baloldali portált és mindenütt ugyanazt látom. A demagóg dogmatikusok és sztálinisták uralnak minden internetes fórumot. És mivel a sztálinisták a legagresszívebbek, elnyomnak mindenki mást. Szabályszerűen terrorizálják és félelemben tartják a másként gondolkodó kommunista szimpatizánsokat. Egy pillanat alatt megkapod a minősítést, hogy fasiszta/náci vagy. A legenyhébb minősítés a burzsujlakáj kollaboráns. A radikális baloldalnak is megvannak a trolljai, mégpedig a dogmatikusok és a sztálinisták azok.

Nincs túl nagy jelentősége, csak szemléltetésképpen hívnám fel a figyelmedet egy írásomra a blogvitak.blog.hu/ című blogomban egy írásomra, amelynek címe blogvitak.blog.hu/2015/11/13/egy_kis_troll-statisztika - a legrosszabb fajta agresszív trollt mutatja be.

Megítélésem szerint talán a Népi Front tűnik a leginkább haladó kommunista pártnak, a portálja a frontoldal.hu/ - ezt ajánlom figyelmedbe. Különös tekintettel a 21. századi szocializmus címet viselő programjára, amelynek rövidített változata a portálon is olvasható. Ennek a programnak a teljes változatával is rendelkezem. Érdemes elolvasni.

Én azt látom, hogy a trollok szabályosan elüldözik az érdeklődőket ezekről a portálokról. De érdemben fellépni csak akkor tudunk ellenük, ha többen összefogunk ellenük, ha a normális hang kerül túlsúlyba az agresszívekkel szemben. Ugyanaz a küldetéstudatos 3-4 ember terrorizálja az összes kommunista portált. Egyszerűen nem szabad ennek a pár embernek az agresszióját eltűrni!

Változna a kép, ha erre a pár emberre a normális párbeszédet rá lehetne kényszeríteni. Utána bátrabban szólalnának meg a szimpatizánsok is.

Sajnos itt kell kezdenünk a nullánál. Érdeklődő volna, mert egyre többen látják, hogy nincs más kiút.

Kokó1 2016.04.16. 20:14:57

Érdeklődéssel olvastam, a (vitátokat(?) inkább beszélgetéseteket...
Nagyon sok dologgal egyetértek, ami itt "elhangzott" mindkét részről...
A "reformkommunizmus" ütötte meg a fülemet, mert legfeljebb csak "reformszocializmusról" beszélhetünk, sajnos...
A kommunizmust én egy abszolút "értéknek" gondolom, és a legtöbb amit célul lehetne kitűzni, az a lehető legjobb megközelítése a gyakorlatban...
Amit Sándor el szeretne érni, az a "kapitalista szocializmus" gyakorlata, ám ez egy paradox megközelítés, egyik kizárja a másikat...
Mindenképpen kompromisszum igénye van az ilyen "demokratikus szocializmusnak" mivel ha demokratikusan üzemeltetnénk, akkor a gazdaság sem lehetne független, tehát a hatékonysága sérülne...
Az államszocializmus abban különbözik a kapitalizmustól, hogy a profitot a szocialista elvek alapján visszaosztják az állam polgárainak ....
A profitorientált gazdaság viszont a magántulajdon "szentségére" épül, itt viszont a "profit" a megteremtése pillanatában magántulajdonként szerepel, és a megtermelőjétől elidegenedik...
A jogszabályi környezetét ehhez alakították ki...
A demokrácia szintén a magántulajdonon alapul, tehát nem egyeztethető össze a szocialista elosztással...
Ne tévesszen meg senkit a látszólagos nyugati jólét mert az a kihelyezett gyarmati, vagy kvázi gyarmati profitból származik, amely a"közösségi jogkörnyezettel" nem összeegyeztethető...
Tehát a hatékonyság látszólagos és a "szocialista demokrácia" akkor lenne versenyképes, ha gyarmattartóvá süllyedne, ám ekkor viszont nem lenne különbség...

aLEx 2016.04.16. 20:55:36

@Kokó1:

Szia Kokó! Örülök, hogy megtaláltad a (sok közül az egyik) blogomat. Tudod, nekem tematikus blogjaim vannak, nem szeretem egyetlen blogban összekeverni a dolgokat, de ez azzal jár, hogy nem könnyű megtalálni engem. De mindegy, végül is megtaláltad ezt a blogomat, ez a lényeg!

"Amit Sándor el szeretne érni, az a "kapitalista szocializmus" gyakorlata, ám ez egy paradox megközelítés, egyik kizárja a másikat..."
Hát ez az, amit meg kellene vitatni. Nálunk ugyanis nem volt szocializmus, mert annyira elfuseráltuk. A mi öregeink kommunizmust álltak neki építeni, nem szocializmust. Aztán ami sikeredett belőle - a nagy felemás semmire - arra rámondták, hogy na jó, ez nem kommunizmus, hanem csak az átmenet. És azt elnevezték szocializmusnak. De annyira felemás volt - egyesek állammonopol kapitalizmus is nevezik, pl. TGM - hogy csak nagy jóindulattal lehetett szocializmusnak nevezni.
Az összes, amit állíthatunk róla, hogy olyan rendszer volt, amelyben az egyetlen állampárt volt hatalmon. Hogy azt éppen kommunista pártnak hívták? Hát igen, mint ma Kínában... Ott is kommunista párt van hatalmon...

"Mindenképpen kompromisszum igénye van az ilyen "demokratikus szocializmusnak" mivel ha demokratikusan üzemeltetnénk, akkor a gazdaság sem lehetne független, tehát a hatékonysága sérülne..."
De hisz a polgári demokráciában a kapitalizmusnak is jogállami viszonyok között kellene működnie, hogy ne legyen már olyan hatékony a "profittermelés", meg a munkanélküli tömegek megkreálása. Ebben én nem látok problémát.

"Az államszocializmus abban különbözik a kapitalizmustól, hogy a profitot a szocialista elvek alapján visszaosztják az állam polgárainak ..."
Úgy hittük, hogy ebben különbözik. Csak a végén már nem volt mit "visszaosztani"... Az elvekről meg jobb, ha nem beszélünk, mert azok az elvek végülis megbuktak, vagy nem? A nomenklatúrának ott is maga felé hajlott a keze. Én úgy gondolom, hogy az államszocializmusban a deklarált "elvek" nem valósultak meg, csak lózungok szintjén. Nem sikerült a dolgozó ember bérmunkás viszonyulását megszüntetni sem a munkához, sem az állami tulajdonhoz való viszonyában, és nem sikerült az emberi tudást sem felszabadítanunk. Végülis ezért bukott meg az államszocializmus.
Ha egyszer újra szocializmust szeretnénk építeni, azt mindenképpen másképp kellene csinálni, hogy ne jussunk újra ebek harmincadjára!

"A profitorientált gazdaság viszont a magántulajdon "szentségére" épül, itt viszont a "profit" a megteremtése pillanatában magántulajdonként szerepel, és a megtermelőjétől elidegenedik...
A jogszabályi környezetét ehhez alakították ki..."
A hangsúly az utolsó mondaton van. A demokratikus szocializmusban azt a bizonyos jogszabályi környezetet a demokratikus szocializmus igényei szerint kell kialakítanunk! És nem úgy kell átvennünk Washington DC-ből (meg az IMF-től).
A magántulajdon szentségével önmagában semmi baj nem volna, ha az dolgozói résztulajdont, vagy szövetkezeti tulajdont jelent. Mert bizony az átkosban az állami tulajdon NEM társadalmi tulajdonként funkcionált. S amit a profitból "visszaosztottak", az is csak amolyan "szocialista látszat-visszaosztás" volt. Ez volt a nagy baj!

"A demokrácia szintén a magántulajdonon alapul, tehát nem egyeztethető össze a szocialista elosztással..."
Ha a polgári demokráciára gondolsz, akkor igazad van. De én abból indulok ki, hogy a demokráciának van ennél egy fejlettebb fokozata is, a SZOCIALISTA DEMOKRÁCIA. Ami viszont a történelmileg a XX. században megvalósult szocializmusban nem létezett. Így nagy hiba volna azt a névleges (fiktív) demokráciát a jövő szocializmusára alkalmazni!

Nem téveszt meg senkit a látszólagos nyugati jólét, mert az már szinte sehol sincs. Csak volt hajdanán, de a Credit Crunch azt is fölélte már. Általános a hanyatlás a fejlett nyugati (jóléti) társadalmakban is.

Az államszocializmus egy bukott rendszer, egy lejárt lemez. Én nem elégszem meg azzal, hogy azt visszasírjuk. De nem is jutsz vele semmire, mert annyi ellenzője van, hogy nem tudsz meggyőzni annak restaurálásáról senkit. Új érveket kell felhozni egy új, és jobb rendszerről! Ezt a kérdést nem tudod megkerülni...

Örülök, hogy meglátogattál! Gyere máskor is! Vagy akár folytassuk ezt a beszélgetést is, ha van hozzá kedved!
süti beállítások módosítása